OPĆINA SIRAČ

Školska zgrada matične škole izgrađena je i svečano otvorena 22. prosinca 1971. godine, a početkom 1972/73. školske godine dovršena je i dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Školska zgrada redovito se održava i etapno obnavljaju unutrašnji prostori. Sav školski prostor u matičnoj školi je veoma dobro sačuvan i sve prostorije u kojima rade i borave naši učenici su funkcionalne.

Matičnoj školi pripadaju i dvije područne škole: Područna škola Kip i Područna škola Šibovac.

U 120 godina osnovnog školstva žitelji Sirača su, uz velike žrtve, izgradili svoje tri školske zgrade: 1885., 1925. i 1971. Učitelj Josip Šert održao je 7. listopada 1882. prvi školski radni dan u Siraču. Upisano je 42 dječaka i 19 djevojčica. Škola je sasvim slabo opremljena. Sljedećih školskih godina bilo je kao i u drugim školama. 1908. godine su 124 učenika pa škola postaje dvorazredna, a od useljenja u drugu školsku zgradu trorazredna, pa četverorazredna. 1949/50. počeo je raditi peti razred, pa šesti, da bi od 1954./55. Sirač imao potpunu osmogodišnju osnovnu školu. 1968. pripojena je osnovna škola iz Bijele školi u Siraču koja je postala centralna škola s područnim školama u Barici, Bijeloj, Gornjim Borkima, Markovcu, Miljanovcu i Pakranima. Tada je školu pohađao najveći broj učenika – 702.

Od 1969. učenici redovito i organizirano ljetuju u školskom odmaralištu u Malom Lošinju. 1976. počeo je raditi dječji vrtić, a 1987., uz veliku pomoć akademskog slikara Ede Murtića, otvorena je školska Galerija likovnih djela.

Usprkos brojnim teškoćama tijekom cijelog proteklog razdoblja, a i sada, škola postiže vrlo dobre rezultate u odgoju i obrazovanju.

(Broj pregleda: 10996)