Tradicionalna manifestacija Dani šljiva i rakija u Siraču svečano je otvorena u subotu, 31. kolovoza 2024. Mnogi su se začudili kad su čuli da je prošlo već 15 godina otkako je manifestacija pokrenuta. Iako je realno prošlo i više zbog dvije godine neodržavanja iste uslijed stanke zbog korona virusa 2020. i 2021. godine.

Dane šljiva i rakija pokrenuo je 2008. tadašnji načelnik Branimir Miler koji od ideje do realizacije sve te godine sudjeluje u kreiranju i realiziranju planiranih programa, prati rast manifestacije te kaže: – Da, 15 godina je pokazatelj konzistentnosti i kvalitete jer teško se nešto može održati 15 godina, a da nema podršku među pukom. Dani šljiva i rakija u Siraču manifestacije je koja je još davno prije ove 15. stekla status “one koja se mora posjetiti”.

– Dobro nam došli na jubilarne 15. po redu Dane šljiva i rakija u Siraču! Manifestaciju koja je već uvelike prepoznata kako u Hrvatskoj tako i šire, po glavnom našem proizvodu šljivi, pekmezu i, naravno, rakiji. Ovaj naš najveći događaj u godini tradicionalno započinjemo ocjenjivanjem proizvoda od šljiva i sa šljivama. Jako smo zadovoljni pristiglim uzorcima s područja Republike Hrvatske i inozemstva te njihovom kvalitetom.

Općina Sirač programom za potpore u poljoprivredi kroz ogroman broj mjera potiče i nabavu sadnica šljiva, sufinancira trošak markica za proizvodnju rakije, a sve kako bismo potaknuli domaće OPG-ovce na proizvodnju i prodaju – rekao je načelnik Igor Supan i napomenuo da oni koji bi se odlučili koristiti ove mjere prije bilo kojeg koraka slobodno dođu u Općinu koja će im savjetima pomoći da slučajno ne naprave neki pogrešan korak.

– Zahvaljujem se ravnateljici osnovne škole Sirač i njezinim suradnicima što su nam i ove godine ustupili ovo prekrasno mjesto za održavanje te bih pohvalio svoje kolegice i kolege na trudu, volji i želji za organizacijom što bolje što bolje manifestacije Dani šljiva i rakija u Siraču. Želim svima vama ugodnu zabavu i veselje u našem Siraču, kušajte raznih delicije i te neka nam i ovi Danji šljiva i rakija kroz zajedništvo ostanu u što ljepšem sjećanju – rekao je Supan i na kraju u šali poručio: – Samo morate zapamtiti: koga obori siračka rakija ni afrička šljiva ga ne diže! Hvala! – rekao je i izazvao smijeh okupljenih.

Predsjednik Općinskog vijeća Branimir Miler, inače i bivši načelnik Općine, prijetio se kako su organizirali prve Dane šljiva i rakija.

– Sjećam se da su nas u samim počecima pitali: “Pa, je li se to vama isplati?”. Rekao sam im: “Ljudi, ništa se ne isplati kod nas, ali treba raditi!”. Ponosan sam jer je tu preko stotinu žena peklo kolače, jer su se mještani uključili u organizaciju i jer su djelatnici Općine s načelnikom Supanom ostali pri ovoj priči, prepoznali je i podržali i mislim da je ona sada daleko, daleko prešla naše okvire. I zbog toga sam jako ponosan! Vama svima želim da se ugodno osjećate i da kušate rakiju, pekmeze, džemove koji su ove godine bolji nego prošli – rekao je Miler.

Među okupljenima u publici, osim domaćina i nominiranih i nagrađenih proizvođača rakija i proizvoda od šljiva bili su i gradonačelnik grada Daruvara Damir Lneniček, saborski zastupnici Vladimir Bilek i Veljko Kajtazi te župan Marko Marušić.

Sa smiješkom se na pozornicu popeo (zapravo možemo slobodno reći dotrčao) saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek koji je na razne načine sudjelovao u ovih 15 godina održavanja manifestacije.

– Mogu potvrditi sa su počeci, kako je rekao Miler, bili teški. Tada sam kao OPG-ovac izlagao ovdje sa štandom, nakon toga i nastupa kao plesač i imao svoje rakije na ocjenjivanju. Dani šljiva i rakija u Siraču su jedna posebna priča. Posebna priča ne samo za Sirač nego za cijeli naš kraj, županiju i Republiku Hrvatsku. Možemo reći da mnogi pokušavaju kopirati i napraviti nešto ovako, ali ovu siračku jedinstvenost ne mogu. S te strane čestitke kako Branku Mileru kao začetniku, ali prije svega Igoru Supanu koji sada s cijelim timom dalje razvijaju Dane šljiva i rakija – rekao je Bilek.

A 15. Dane rakija i šljiva otvorio je župan Marko Marušić koji je u Sirač došao u svojstvu izaslanika premijera Andreja Plenkovića.

– I ove godine mi je pripala čast i zadovoljstvo da mogu biti ovdje u uvijek dragom Siraču gdje sam uvijek okružen prijateljima i gdje se ta prijateljska atmosfera topline i dobrodošlice koja krasi Sirač i Sirčane uvijek osjeća. I zbog toga vam od srca hvala. Moji prethodnici su rekli sve i slažem se da je sjajno 15 godina u kontinuitetu održavati manifestaciju koja raste iz godine u godinu. Nije to mala stvar i svima koji radite u organizaciji na tome čestitam jer tako nešto mogu napraviti samo čvrsti i odlučni ljudi. Jedan od ciljeva Bjelovarsko-bilogorske županije je da kroz naše javne pozive i preko naše Turističke zajednice promoviramo i financijski pomažemo ovakvim i sličnim manifestacijama koje čuvaju našu hrvatsku tradiciju, naše hrvatske običaje. To je naše bogatstvo koje ćemo i dalje pomagati i čuvati. Vidim da su pripremljeni brojni i zabavni i kulturni događaji tako da vjerujem kako će svi posjetitelji u Siraču biti zadovoljni. Želim vam da se svi lijepo provedemo, da ponesemo jedno lijepo sjećanje i proglašavam svečano otvorenim Dane šljiva i rakije ove godine u Siraču – rekao je župan Marušić.

Nakon svečanog otvorenja dodijeljene su nagrade u tri kategorije: prva je, naravno, bila jaka alkoholna pića. Ocjenjivanje je izvršila komisija u sastavu: predsjednica komisije Vesna Jurak i članova Renata Sahor i Jelena Novak. Ocjenjivanje je izvršeno metodom do 20 bodova: boja, bistroća, miris i okus, a konačna ocjena uzoraka dobivena je medijanom. Ocijenjeno su ukupno 42 uzorka, a dodijeljeno je jedno priznanje, 13 brončanih medalja, 16 srebrnih medalja, 11 zlatnih medalja i jedna velika zlatna medalja.

Veliko zlato dodijeljeno je Vladi Horvatu iz Daruvara za šljivovicu iz 2017. godine, a zlato s najvećim brojem osvojio je Pero Matijašević iz Prekopakre za šljivovicu iz 1996. godine.

Izvješće s ocjenjivanja uzoraka jakih alkoholnih pića 2024.

Ocjenjivali su se i pristigli uzorci pekmeza, džemova i namaza od šljiva te od ostalog voća. Ocjenjivanje je izvršila komisija u sastavu: predsjednica komisije Snježana Blažičko i članovi Matea Kušić i Krunoslav Pelikan. Ocjenjivanje je izvršeno metodom do 20 bodova: boja, miris, okus i tekstura, a konačna ocjena uzoraka dobivena je ukupnim zbrojem bodova svih članova komisije.

Pri ocjenjivanju voćnih pekmeza, džemova i namaza od raznih vrsta voća ocijenjeno je 10 uzoraka, a dodijeljeno je 7 priznanja te brončana, srebrna i zlatna medalja. Zlato je osvojio OPG Vlasta Bokulić za extra džem od šumskog voća iz 2024. godine, a srebro i bronca otišlo je u ruke OPG-a Varat iz Sirača za džem od jagoda i džem od kajsija, oba iz 2024. godine.

A kod ocjenjivanja pekmeza, džemova i namaza od šljiva ocijenjeno je 14 uzoraka, a dodijeljena su 11 priznanja te zlatna, srebrna i brončana medalja. OPG Jadranka Plažanin iz Sirača osvojio je zlato za pekmez od crnica 2024. i broncu za pekmez od šljiva žumanica 2024., a OPG Varat iz Sirača srebro za pekmez od šljiva bistrica 2024.

Izvješće s ocjenjivanja uzoraka pekmeza, džemova i namaza od šljiva 2024.
Izvješće s ocjenjivanja uzoraka pekmeza, džemova i namaza od ostalog voća 2024.

A nakon svečanog otvorenja i dodjele je, krenuo i bogati program. Na brojnim štandovima nudile su se rukotvorine, domaći proizvodi s lokalnih OPG-ova koje su posjetitelji mogli kušati, a po želji i kupiti. Osim rakija i džemova nudili su se i razni kolači, pite i ostale slatke i slane slastice, a za najmlađe je bio organiziran luna park.

U siračkom seoskom dvorištu članovi Matice umirovljenika Sirač pekli su rakiju i kuhali pekmez od šljiva, što bi se reklo, na starinski način. I nije im bilo lako jer je ionako bilo vruće, a pokraj kotla je baš fino peklo. No, vrijedne dame i gospoda Siračkom dvorištu bili su odlične volje i cijelo vrijeme su se smijali i zezali, vrućini unatoč.

Bili su tu i sirački tamburaši pa je odmah krenulo veselo, a posjetitelji su mogli kušati kolače sa šljivama i šljivovim pekmezom, palačinke, buhtle, bazlamače… Naravno, mogla se degustirati i rakija kao i razni likeri. Sve u svemu, na jedan lijep način su se prezentirali stari zanati i običaji.

Na suprotnoj strani, tamo gdje završavaju štandovi, u školskom parku organizirana je likovna kolonija kao i radionica za djecu na kojoj su mogli zakoračiti u svijet umjetnosti i naučiti neke stvari koje dosad nisu znali, a i uživati u face paintingu ili oslikavanju lica.

Kroz Radićevu ulicu prema centru događanja krenula je od 14 sati povorka praćena Gradskim puhačkim orkestrom iz Daruvara, Daruvarskim mažoretkinjama DA-ME, Mažoretkinjama Grada Grubišnog Polja, Impress mažoretkinjama te plesnom skupinom Impress Puella Sirač te konjanicima i kočijama. Dolaskom u središte zbivanja, sve mažoretkinje i plesne skupine izvele su kratke koreografije.

Konjanici, prekrasni konji i kočije Konjičkog kluba Hrvatski Sokol Daruvar – Vukovije su s prijateljskim klubovima odjahali povorku kroz Radićevu ulicu i nastavili druženje, a održano je ocjenjivanje najljepše konjske zaprege.

Za djecu su bila organizirana natjecanja i razne dječje igre u kojima je glavnu ulogu imala šljiva.

Kako je poslijepodne odmicalo, na scenu su stupila kulturno-umjetnička društva s bogatim programom. Bili su tu članovi Matice umirovljenika iz Sirača, članovi Udruge Nijemaca i Austrijanaca iz Sirača kao i KUD “Kamen” Sirač. No, bilo je i gostiju pa su prisutne zabavili i članovi KUD-a Leopold iz Osijeka kao i KUD “Katruže” Ivanovec.

A nakon kulturno-umjetničkog programa uslijedio je nastup sada već legendarnih tamburaša, Gazdi. Nakon njihovog koncerta do kasno u noć goste je zabavljao tamburaški sastav Fakini.

U petak, dan ranije održana je moto-alka za što ćemo uskoro objaviti fotografije i rezultate natjecanja.

Fotografije: Antonio Demeter, MojPortal.hr, privatni albumi